Spotkanie młodzieży z policjantką

04.10.2017

 

Masz zdjęcia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

#policja   #młodzież   #chodzież   

W poniedziałkowe przedpołudnie policjantka z chodzieskiej komendy na prośbę dyrekcji Szkoły Podstawowej w Budzyniu w ramach założeń szkolnego programu profilaktyki rozmawiała z młodzieżą na temat odpowiedzialności karnej nieletnich, ale nie tylko.

 

Czym jest mobbing w szkole, czym stalking, czym czyn karalny, wyjaśniała młodzieży na spotkaniu policjantka z chodzieskiej komendy. Podczas prelekcji omówiono z młodzieżą ustawę o postępowaniu w sprawach nieletnich. Objaśniono wyrażenia ustawowe, takie jak czyn karalny, demoralizacja. Wskazano, kiedy za swoje czyny młodzi odpowiadają jako nieletni a kiedy, jako osoby dorosłe. Następnie w związku z popełnieniem czynu karalnego bądź przejawianiem niedostosowania społecznego w postaci demoralizacji omówiono, jakimi środkami oddziaływania wychowawczego dysponuje sąd rodzinny.

W związku z pojawiającym się coraz częściej w szkołach na terenie całego kraju problemem mobbingu i stalkingu, przybliżono tę tematykę uczniom. Zwrócono uwagę, że mobbing sam w sobie jest najczęściej skutkiem konfliktu, który nie został zażegnany, a z upływem czasu jeszcze bardziej się nasilał. Omówiono formy mobbingu, takie jak szykanowanie, ubliżanie, obgadywanie, izolowanie, plotkowanie, szantażowanie, niekiedy także idące w parze z przemocą fizyczną w postaci popychania, bicia, szarpania, które to zachowania skutkują nękaniem ofiary w dłuższym odstępie czasu. W zakresie stalkingu, uznanego za przestępstwo doby komunikacji elektronicznej, które w ostatnich latach przybrało na sile, głównie dzięki rozwojowi techniki i nowych metod komunikacji, omówiono z młodzieżą formy stalkingu oraz konsekwencje prawne związane z uporczywym nękaniem innej osoby oraz naruszeniem jej prywatności.

Jak walczyć z tymi problemami w środowisku szkolnym? Najważniejsza jest postawa rodziców, wychowawców, pedagogów i psychologów szkolnych, którzy będą reagowali na każdy przejaw zła. Obojętność otoczenia stanowi przyzwolenie na zło, które niepohamowane może spowodować bardzo poważne skutki w psychice ofiary, odbić się na jej zdrowiu, a w nawet doprowadzić do targnięcia się na własne życie. Dlatego jeśli widzisz, wiesz, reaguj!

Wizyta w szkole była także okazją do poruszenia problematyki narkotyków, dopalaczy i środków odurzających. Młodzież wysłuchała prelekcji na temat historii pojawienia się dopalaczy na polskim rynku, skali zażywania dopalaczy, przyczyn, dla których młodzież sięga po dopalacze, wreszcie skutków, jakie mogą one spowodować w organizmie. Wszystko po to, by uświadomić młodemu pokoleniu, jakie zagrożenia pojawiają się wokół nich.

Jako policjanci pracujący na co dzień z dziećmi i młodzieżą, zwracamy się z apelem do rodziców, ale także do nauczycieli, by byli bacznymi obserwatorami. Dzieci często mówią o sobie, o tym co się dzieje wokół nich, ale niestety pogoń życia sprawia, że my nie zawsze ich słuchamy. Pamiętajmy, że młodość to burza hormonów, emocji, z którą nie każdy potrafi sobie sam poradzić. Często wygórowane ambicje rodziców, trudności w nauce, chęć zaistnienia w grupie, ucieczka od codziennych problemów w domu jest silnym bodźcem, by sięgnąć po coś, co ukoi lęk, strach, odrzucenie, ból. Czy jest to obniżona odporność psychiczna, czy też zwykłe eksperymentowanie z narkotykami dla nowych doznań, z ciekawości, czy dla przyjemności wniosek jest tylko jeden. Takie zażywanie narkotyków bardzo szybko u nastolatków prowadzi do uzależnienia psychicznego, bowiem staje się lekarstwem na negatywny obraz siebie czy też obniżoną samoocenę, dlatego też rozmawiajmy z dziećmi i uczmy ich asertywności tak potrzebnej w życiu.

źródło: KPP Chodzież 

 

To może Cię także zainteresować:
Policjanci z Margonina odnaleźli i zwrócili wartościową zgubę
Trwa przebudowa sali gimnastycznej w SP nr 1
Modernizacja biblioteki w Szkole Podstawowej w Oleśnicy

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

red. | źródło: chodziez.policja.gov.pl | foto: chodziez.policja.gov.pl

Komentarze