Rolniczy trud doceniony

09.09.2020

 

Masz zdjęcia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

#rolnik   #dożynki   #plony   #wieniec   #chodzież   

Tegoroczne Święto Plonów w niewielkim stopniu przypominało ubiegłoroczne. Niestety mimo wcześniejszych planów i oczekiwań pandemia skutecznie uniemożliwiła obchody na większą skalę. Priorytetem dla władz gminy pozostało bezpieczeństwo, dlatego zadecydowano o ograniczeniu całości do uroczystej mszy świętej. Cała reszta była jak Pan Bóg przykazał, nie zabrakło wieńców dożynkowych, wypieczonego z tegorocznych zbiorów bochna chleba i dożynkowych podziękowań.

 

-  To nie miało tak być - mówił podczas mszy św. proboszcz parafii Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny ks. Jan Korygacz. Jeszcze kilka miesięcy temu nikt na poważnie nie brał pod uwagę, że sprawy mogą przyjąć taki obrót. Jednak ci którzy zjawili się w ostatnią niedzielę na mszy św. na pewno nie żałowali. Msza godna była rolniczego trudu. Obok mieszkańców miasta i gminy Chodzież wzięli w niej udział sołtysi i samorządowcy w tym wójt gminy Kamila Szejner wraz ze swoją zastępczynią Ewą Kubiś oraz przewodnicząca rady gminy Ewa Śliwińska. 

Na kilkanaście minut przed jej rozpoczęciem w sąsiedztwie świątyni uformował się korowód złożony z delegacji sołectw wprowadzony do kościoła przez starostów dożynkowych. W tym roku zaszczytną funkcję pełnili: p. Katarzyna Szostak z Rataj, mająca pod opieką 80 ha gospodarstwo specjalizujące się w hodowli bydła i trzody oraz p. Dominik Pisarek ze wsi Rudki gospodarujący na 20 ha. Każda z delegacji, których reprezentanci w większości przebrani byli w stroje ludowe wraz z towarzyszącymi im wieńcami otrzymała błogosławieństwo koncelebrujących mszę kapłanów. Także podczas samej mszy nie zabrakło wątków dożynkowych.

- Mimo wielu trudności także pogodowych dziękujemy za to co udało się zebrać. Za chwilę będziemy prosić Pana Boga o błogosławieństwo dla naszych rolników i całej gminy…

Duże wrażenie wywarły też słowa przepraszające rolników za tych, którzy tego trudu nie zauważają i docenić nie chcą. 

W dalszej części podczas homilii proboszcz przywołując fragment poezji Norwida zwrócił uwagę na znaczenie i wagę profesji rolnika w naszym społeczeństwie. 

- Bez was nie byłoby chleba, puste byłyby misy i ostatecznie zamarła, by ludzka aktywność. Chleb jest wartością bezwzględną. W tym bochnie jest zaklęte życie i nasze istnienie. Każdą kromkę dzielimy zgodnie i sprawiedliwie, bo chleb zawsze otwiera oczy na naszych bliźnich potrzebujących pomocy. Bóg wam zapłać za wasz skarb kochani rolnicy. 

Dziękując na koniec delegacjom z poszczególnych wiosek, wszystkim którzy ubogacili liturgię” także chórom, orkiestrze dętej ChDK pod batutą Sławomira Czapli oraz wiernym proboszcz życzył aby kolejny rok sprzyjał rolnikom i aby nikt nie cierpiał głodu. Pobłogosławione z tej okazji ziarno w symbolicznych woreczkach można było otrzymać przy wyjściu z kościoła.


To może Cię także zainteresować:
Wypadek na drodze wojewódzkiej
Potrącenie na torach w Chodzieży
Wąż na plaży i osy w osobówce

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

red. | źródło: gminachodziez.pl

Komentarze