Pożar sadzy w Chodzieży

09.10.2019

 

Masz zdjęcia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

#straż   #pożar   #sadza   #komin   #chodzież   

W dniu 7 października 2019 roku o godzinie 17:02 dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Chodzieży otrzymał zgłoszenie o zapaleniu się sadzy w kominie w budynku jednorodzinnym w miejscowości Chodzież.

 

Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastępów straży pożarnej stwierdzono, że z komina domu jednorodzinnego widać wydobywający się dym i palącą się sadzę, a wszyscy mieszkańcy wyszli na zewnątrz budynku. Działania straży pożarnej polegały w pierwszej kolejności na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i ugaszeniu palącej się sadzy w kominie. Po ugaszeniu pożaru sprawdzono temperaturę na całej wysokości komina przy pomocy kamery termowizyjnej, a pomieszczenia w budynku skontrolowano miernikiem wielogazowym pod kątem obecności tlenku węgla – urządzenia nie wskazały zagrożeń. Ze względu na pożar zakazano użytkownikowi domu korzystania z pieca oraz przewodu kominowego. 

W działach trwających prawie dwie godziny brały udział 3 zastępy z JRG PSP w Chodzieży. 


PORADY 

Pożar sadzy w kominie może spowodować pęknięcie komina i przeniesienie się ognia do wnętrza pomieszczenia. Wylatujące w czasie takiego pożaru iskry i płaty palącej się sadzy mogą być przyczyną pożaru sąsiednich budynków i materiałów palnych znajdujących się w pobliżu. 

Aby zapobiec tego typu zdarzeniom należy pamiętać o dwóch podstawowych zasadach: wolno spalać w kotłach (piecach) wyłącznie te paliwa (materiały), do których palenisko jest przystosowane (zgodnie z instrukcją użytkowania) oraz należy systematycznie oczyszczać przewody dymowe i spalinowe (kominy). 


Sposoby postępowania w razie wystąpienia pożaru przewodu kominowego: 

Po pierwsze: 

Oceń sytuację i jeżeli stwierdzisz zagrożenie dla siebie lub innych użytkowników obiektu to: 

- zaalarmuj osoby przebywające w mieszkaniu/domu, 

- wyjdź na klatkę schodową/na zewnątrz i zaalarmuj sąsiadów, 

- wezwij straż pożarną - wybierz numer alarmowy 112 lub 998, a po uzyskaniu połączenia spokojnie i wyraźnie powiedz: Co się pali? Gdzie się pali? Czy zagrożeni są ludzie? 

- oczekuj na straż pożarną na zewnątrz / ewentualnie pomóż innym w ewakuacji. 

Po drugie: 

Jeżeli uważasz, że jest bezpiecznie, nie chcesz pomocy straży pożarnej i decydujesz się na samodzielne ugaszenie pożaru sadzy to można postąpić następująco (zawsze w minimum dwie osoby dorosłe): 

1. Wygasić palenisko (piec, kominek), poprzez ostrożne wybranie materiału palnego, a następnie szczelnie zamknąć piec. 

2. Nie wolno gasić wodą pożaru sadzy, gdyż gwałtowne oziębienie komina i parowanie wody może spowodować pęknięcia komina i rozprzestrzenienie się pożaru. 

3. Obserwuj komin na zewnątrz budynku oraz wewnątrz (niższe części komina) czy nie powstają pęknięcia, którymi może wydostać się płomień. 

4. Jeżeli posiadasz i jesteś w stanie to możesz użyć sita kominowego - jest to metalowa siatka o wymiarach oczek ok. 3 x 3 mm, rozpięta na ramie stalowej o wymiarach ok. 60 x 60 cm, z dwoma metalowymi uchwytami. Wylot komina zabezpiecza się sitem, który ma za zadanie ograniczyć intensywność palenia się sadzy w kominie poprzez przyduszenie pożaru, a także zapobiegać wydostawaniu z komina palącej się sadzy. W konsekwencji chronić ma również dachy oraz pobliskie zabudowania przed zapaleniem. 

5. Sito można zastąpić mokrą płachtą, którą w czasie pożaru nakrywa się wylot przewodu kominowego. Płachtę powinno zlewać się wodą, aż do czasu wypalenia się sadzy (pamiętaj nie wlewaj wody do komina!).


Czasookresy usuwania zanieczyszczeń z przewodów dymowych i spalinowych (czyszczenia kominów): 

Zgodnie z obowiązującymi przepisami w obiektach lub ich częściach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych w okresach ich użytkowania: 

1) od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych - co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej; 

2) od palenisk opalanych paliwem stałym niewymienionych w pkt 1 - co najmniej raz na 3 miesiące; 

3) od palenisk opalanych paliwem płynnym i gazowym niewymienionych w pkt 1 - co najmniej raz na 6 miesięcy (nie stosuje się przy usuwaniu zanieczyszczeń z przewodów dymowych, spalinowych i wentylacyjnych budynków mieszkalnych jednorodzinnych oraz obiektów budowlanych budownictwa zagrodowego i letniskowego). 


W w/w obiektach lub ich częściach usuwa się zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych co najmniej raz w roku, jeżeli większa częstotliwość nie wynika z warunków użytkowych. Czynności te, wykonują osoby posiadające kwalifikacje kominiarskie. 


Pożary to zagrożenie, którego nie można lekceważyć. Ogień łatwo wymyka się spod kontroli, szybko rozprzestrzenia i czyni nieodwracalne straty. Powoduje ogromne zagrożenie dla naszego życia i zdrowia - a przecież można się przed nim ustrzec. To zależy bardzo często od nas samych – warto zadbać o własne bezpieczeństwo.


To może Cię także zainteresować:
Złodziejka portfela w rękach Policji
Strażacy z JRG w Chodzieży otrzymali nowy samochód
Silny wiatr przyczyna licznych interwencji straży pożarnej

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

red. | źródło: chodziez.psp.wlkp.pl | Opracowanie: mł. bryg. Leszek Naranowicz. Zdjęcia: archiwum JRG PSP Chodzież.

Komentarze