Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Chodzieży

14.11.2017

 

Masz zdjęcia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

#historia   #pamięć   #niepodległość   #chodzież   

W sobotę 11 listopada br. obchody rozpoczęto mszą świętą w intencji Ojczyzny, odprawioną w kościele pod wezwaniem św. Floriana, po której uczestnicy, przeszli ulicami miasta pod Pomnik Pamięci Poległym i Pomordowanym za Polskę i Wolność.

 

Podczas uroczystości Burmistrz Miasta Chodzieży Jacek Gursz przypomniał historię odzyskiwania przez Polskę niepodległości, wspomniał też osoby, które odegrały najważniejsze role w drodze do niepodległości. Modlitwę poprowadził proboszcz parafii pw. św. Floriana ks. Ireneusz Szypura, po której nastąpiło tradycyjne odegranie hejnału Chodzieży.

Uroczystości z okazji Święta Niepodległości zgromadziły nie tylko przedstawicieli obecnych władz i przedstawicieli chodzieskich instytucji i stowarzyszeń. Licznie przybyli również mieszkańcy miasta. Trudno byłoby sobie wyobrazić tę uroczystość bez udziału Orkiestry Dętej Chodzieskiego Domu Kultury. Muzycy towarzyszyli również przemarszowi pod pomnik. W tym roku „Rotę” zaśpiewał wokalista – Łukasz Pietras. Tuż przed uroczystością mieszkańcy otrzymali okolicznościowe karty pocztowe z tekstem „Roty” wydane przez Urząd Miejski oraz biało-czerwone kokardy narodowe.

Na zakończenie obchodów, w specjalnie przygotowanym namiocie, można było poczęstować się ciepłym napojem oraz rogalem świętomarcińskim.

Burmistrz Miasta Chodzieży Jacek Gursz i kombatanci serdecznie dziękują wszystkim osobom, które pomogły w przeprowadzeniu uroczystości organizatorom: proboszczowi chodzieskiej parafii pw. św. Floriana, Związkowi Harcerstwa Polskiego Hufiec w Chodzieży, Chodzieskiemu Domowi Kultury, Związkowi Kombatantów RP i BWP oraz Związkowi Sybiraków, Rozdzielni Gazu w Chodzieży, orkiestrze dętej i pocztom sztandarowym oraz wszystkim uczestnikom za udział w apelu.

Tego dnia samego dnia w Urzędzie Stanu Cywilnego w Chodzieży nastąpiło podsumowanie konkursu patriotycznego pn. "Kartka z kalendarza". Udział w konkursie wzięli uczniowie chodzieskich szkół podstawowych. Dla zwycięskich klas przygotowany został okolicznościowy tort, najpierw jednak burmistrz Jacek Gursz wręczył dyplomy i podziękował za udział w zabawie, za aktywność i zaangażowanie. Warto dodać, że nagrodą główną w konkursie jest wspólna, obu klas, wycieczka do Poznania.

 

To może Cię także zainteresować:
Trwa przebudowa sali gimnastycznej w SP nr 1
Modernizacja biblioteki w Szkole Podstawowej w Oleśnicy
12 tysięcy dla Amazonek

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

red. | źródło: chodziez.pl | foto: chodziez.pl

Komentarze