O bezpieczeństwie powiatu

24.04.2019

 

Masz zdjęcia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

#bezpieczeństwo   #chodzież   

Zarząd powiatu i starosta mają wiele zadań w sferze bezpieczeństwa i walki ze skutkami klęsk żywiołowych. Organem, który ma w tym względzie szczególne uprawnienia jest komisja bezpieczeństwa i porządku. Komisję taką powołuje się w celu realizacji zadań starosty w zakresie zwierzchnictwa nad powiatowymi służbami, inspekcjami i strażami. Ostatnie posiedzenie dotyczyło sprawozdania za rok 2018. Najbardziej znaczące dla bezpieczeństwa są rzecz jasna działania straży pożarnej oraz policji.

 

– Stanowisko Kierowania w 2018 roku odebrało 1489 połączeń na numerze alarmowym 998 – poinformował Komendant Powiatowy PSP Ryszard Skiba. – Wspólnie ze strażakami ochotnikami uczestniczyliśmy w 738 zdarzeniach. To najwięcej od 10 lat. Zanotowaliśmy 146 pożarów, a zdecydowaną większość sklasyfikowano jako małe. Świadczy to o utrzymującej się, wysokiej skuteczności działań jednostek ochrony przeciwpożarowej na terenie powiatu. 

– Każdego roku dochodzi do przypadków zatrucia tlenkiem węgla – mówił dalej komendant. – Bardzo często nie ma to związku z powstaniem pożaru, a wynika z niewłaściwej eksploatacji budynku i znajdujących się w nim urządzeń i instalacji grzewczych. Głównym źródłem zatruć w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych i niewłaściwa wentylacja. Na szczęście rośnie świadomość i coraz więcej osób instaluje w domach specjalne czujki. 

Więcej pracy mieli też chodziescy policjanci. Wszczęto aż 764 postępowania. – Wypracowana wykrywalność we wszystkich kategoriach przestępstw wyniosła 90,6%i jest wyższa od średniej wojewódzkiej – przekazał Komendant Powiatowy Policji Sławomir Sobański. – Podkreślić przy tym należy, że odnotowano 955 przestępstw, tj. o 78 więcej aniżeli w roku poprzednim. 

Największe znaczenie dla poczucia bezpieczeństwa mają przestępstwa kryminalne. Jak się okazuje, tych chodziescy policjanci odnotowali aż 791, tj. o 212 więcej niż w 2017. Cieszy wykrywalność na poziomie ponad 90%, to dużo lepiej niż średnia dla Wielkopolski. W 2018 roku na drogach powiatu chodzieskiego doszło do 31 wypadków, w których zginęły 4 osoby, a 31 zostało rannych. Odnotowano także 351 kolizji drogowych. 

Jak tłumaczył komendant Sobański, nadal dużym problemem pozostaje przestępczość narkotykowa, której policjanci poświęcają wiele uwagi. Ogromną rolę grają akcje prewencji oraz szeroko zakrojona profilaktyka społeczna. Chodziescy funkcjonariusze prowadzą spotkania, prelekcje, organizują konkursy. Wszystko po to, by zwiększyć świadomość mieszkańców i ustrzec – szczególnie młodych ludzi – przed sięganiem po nielegalne używki.


To może Cię także zainteresować:
Powiatowy Dzień Strażaka w Chodzieży
Duże utrudnienia w ruchu w Chodzieży
Kilkanaście tysięcy dla uczniów

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

red. | źródło: powiat-chodzieski.pl | foto: powiat-chodzieski.pl

Komentarze