Duży pożar traw i zarośli nad Notecią

10.04.2019

 

Masz zdjęcia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

#straż   #osp   #pożar   #ogień   #trawa   #zarośla   #szamocin   

W dniu 8 kwietnia 2019 roku o godzinie 16:41 Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Chodzieży otrzymało zgłoszenie o pożarze trawy na łąkach nadnoteckich. Zgłaszający widzi dym ze znacznej odległości. Zgłoszenie o pożarze łąk odebrało też Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego w Pile.

 

Zadysponowano w pierwszym rzucie 7 zastępów gaśniczych PSP i OSP z powiatu chodzieskiego oraz pilskiego. Po przybyciu na miejsce zdarzenia pierwszej jednostki straży pożarnej w okolicach miejscowości Lipia Góra paliła się w dwóch miejscach wysoka trawa na obwodzie około 1000m, a front pożaru wchodził w trzcinowisko. Z uwagi na bardzo silny wiatr w kierunku trzcinowiska i wysokich zarośli zadysponowano dodatkowe siły i środki. Na miejsce udała się również grupa operacyjna z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Chodzieży pod dowództwem Komendanta Powiatowego PSP. Gęste, wysokie zarośla oraz prędkość rozprzestrzeniania się pożaru uniemożliwiły strażakom podejście w pierwszej fazie akcji z podręcznym sprzętem gaśniczym do pożaru. Ponadto działania były utrudnione ponieważ występowała konieczność dojazdu drogami gruntowymi przez łąki. Po dotarciu do frontu pożaru działania straży pożarnej polegały na gaszeniu przy użyciu linii gaśniczych oraz tłumic. Po przybyciu na miejsce sił II rzutu podzielono teren działań na dwa odcinki bojowe i rozlokowano na dwóch liniach obrony - na drogach gruntowych biegnących równolegle i prostopadle do rzeki Noteć. 

W akcji trwającej ponad 5 godzin spaleniu uległo ok. 80 hektarów trawy i trzciny na łąkach. W działaniach gaśniczych brało udział 67 strażaków (17 pojazdów) z: OSP KSRG Lipa Nowy Dwór, OSP Lipia Góra, OSP KSRG Białośliwie, OSP KSRG Osiek, OSP Heliodorowo, OSP KSRG Szamocin, OSP KSRG Margonin, OSP Laskowo, OSP KSRG Milcz, OSP KSRG Wyrzysk, OSP KSRG Budzyń, OSP KSRG Stróżewo oraz z JRG Chodzież. 

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Chodzieży apeluje i przestrzega, że kto w sposób nieostrożny obchodzi się z ogniem, w wyniku czego spowodował pożar podlega karze aresztu lub grzywny. W ramach kampanii „STOP pożarom traw” została również uruchomiona strona internetowa http://www.stoppozaromtraw.pl/ – można na niej oraz na stronie internetowej Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Chodzieży w zakładce „PORADY” http://www.chodziez.psp.wlkp.pl/znaleźć wszystkie informacje o akcji oraz pobrać materiały edukacyjne.


To może Cię także zainteresować:
Zderzenie trzech samochodów osobowych
Pijany holował pijanego
Kolizja betoniarki na drodze wojewódzkiej

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

red. | źródło: chodziez.psp.wlkp.pl | Opracowanie: mł. bryg. Leszek Naranowicz. Zdjęcia z akcji: asp. Bartłomiej Braszak.

Komentarze