Duży pożar balotów słomy

26.09.2019

 

Masz zdjęcia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

#straż   #osp   #pożar   #ogień   #baloty   #słoma   #szamocin   

W dniu 23 września 2019 roku o godzinie 4:33 Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Chodzieży otrzymało zgłoszenie o pożarze balotów słomy w okolicach miejscowości Lipia Góra.

 

Zadysponowano w pierwszym rzucie 6 zastępów gaśniczych PSP i OSP. Po przybyciu na miejsce zdarzenia pierwszego zastępu stwierdzono, że w okolicach miejscowości Lipia Góra na polu palą się baloty słomy ułożone w jednej warstwie – występuje bardzo duże zadymienie. Z uwagi na wielkość pożaru (pożarem objętych było łącznie około 300 sztuk balotów) zadysponowano dodatkowe siły i środki. Na miejsce udała się również grupa operacyjna z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Chodzieży. Działania straży pożarnej polegały na podaniu prądów wody w natarciu i obronie, a po podstawieniu na miejsce akcji przez właściciela balotów ciągnika rolniczego z ładowaczem, uratowano 40 sztuk balotów słomy. Dalsze działania polegały na gaszeniu i dogaszaniu pożaru - rozgarnianiu za pomocą sprzętu rolniczego i wideł oraz zabezpieczaniu pożaru. 

W akcji trwającej ponad 13 godzin brało udział 27 strażaków (9 pojazdów) z: OSP KSRG Lipa Nowy Dwór, OSP Lipia Góra, OSP KSRG Szamocin, OSP Laskowo oraz JRG PSP Chodzież. Akcje wspomagała: Policja, Pogotowie Energetyczne oraz Burmistrz Miasta i Gminy Szamocin, który zabezpieczył ciepłe posiłki dla strażaków oraz zorganizował zwiększenie ciśnienia w sieci wodociągowej hydrantowej, z której korzystano w trakcie pożaru. 


komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Chodzieży apeluje i przestrzega, że kto w sposób nieostrożny obchodzi się z ogniem, w wyniku czego spowodował pożar podlega karze aresztu lub grzywny. W ramach kampanii „STOP pożarom traw” została również uruchomiona strona internetowa http://www.stoppozaromtraw.pl/ – można na niej oraz na stronie internetowej Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Chodzieży w zakładce „PORADY” http://www.chodziez.psp.wlkp.pl/ znaleźć wszystkie informacje o akcji oraz pobrać materiały edukacyjne.


To może Cię także zainteresować:
Kolejny przykład wzorowej postawy obywatelskiej
Strażacy z JRG w Chodzieży otrzymali nowy samochód
Pożar sadzy w Chodzieży

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

red. | źródło: KPPSP w Chodzieży / Opracowanie i zdjęcia: mł. bryg. Leszek Naranowicz.

Komentarze