Cześć Powstańcom!

30.12.2020

 

Masz zdjęcia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

#pamięć   #historia   #hołd   #powstanie   #chodzież   

26 grudnia, w przeddzień 102. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego, tradycyjnie złożono kwiaty pod pomnikiem przy ulicy Dworcowej w Chodzieży. Jak co roku, do oddania czci powstańcom zachęciło chodzieskie koło Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego.

 

Walki rozpoczęły się 27 grudnia 1918 roku, w reakcji na demonstracje Niemców sprzeciwiających się wizycie w Poznaniu polskiego pianisty i działacza niepodległościowego Ignacego J. Paderewskiego. Powstańcy w krótkim czasie opanowali całą Wielkopolskę z wyjątkiem północnych i południowo - wschodnich jej obrzeży. Powstanie zakończyło się 16 lutego 1919 roku rozejmem w Trewirze. Było to jedno z trzech, obok wielkopolskiego 1806 roku i sejneńskiego w 1919 roku, zwycięskich powstań w dziejach Polski.


To może Cię także zainteresować:
Nowi nauczyciele mianowani
Nowe ubrania specjalne dla chodzieskich strażaków
Wsparcie powiatu dla bazy turystycznej

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

red. | źródło: powiat-chodzieski.pl

Komentarze