10 lat partnerstwa z Lippe

29.05.2019

 

Masz zdjęcia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

#partnerstwo   #jubileusz   #chodzież   

W tym roku obchodzimy jubileusz 10 lat współpracy między powiatem chodzieskim, a powiatem Lippe w Niemczech. 29 maja 2009 roku starosta Mirosław Juraszek i ówczesny starosta Lippe Friedel Heuwinkel podpisali umowę partnerską. Określono w niej, że oba regiony współpracować będą w szczególności na płaszczyźnie samorządu terytorialnego, gospodarki, oświaty, wymiany młodzieży, nauki, kultury i sportu.

 

Genezy tej przyjaźni szukać można już znacznie wcześniej. Towarzystwo Heimatkreissgemeinschaft Kolmar, które przed kilkunastoma dniami zakończyło swoją wieloletnią działalność, a zrzeszało byłych mieszkańców powiatu chodzieskiego, otworzyło drzwi do dalszej współpracy między regionami. W 2006 roku partnerstwo podpisał Zespół Szkół w Ratajach oraz tamtejszy Dietrich Bonhoeffer Berufskolleg w Detmold. Trzy lata później, stosowne porozumienie zawarły oficjalnie samorządy. 

Od tamtej pory nasze granice przekroczyły w jedną i drugą stronę setki osób. Projekty edukacyjne, konferencje, promocja powiatu, wspólne działania straży pożarnej i policji, seniorów, drużyn sportowych, wymiana kulturalna. W momencie, w którym powstaje ten tekst, kilkudziesięciu uczniów chodzieskich szkół spędza czas z przyjaciółmi z Niemiec, w ramach kolejnego projektu. Warto w tym miejscu wspomnieć, że partnerstwo nawiązało też I Liceum Ogólnokształcące w Chodzieży, które związało się z Gymnasium Horn-Bad Meinberg. 

Na przełomie maja i czerwca do Chodzieży przybędzie delegacja przedstawicieli powiatu Lippe, by zaznaczyć obchodzony w tym roku jubileusz. Podczas 24. Chodzieskich Targów Gospodarczych zaprezentujemy wspólne stoisko, na którym przyjaciele z Lippe postarają się przybliżyć swój region oraz opowiedzieć zainteresowanym o naszych działaniach.Dodatkowo, przy naszym stoisku, za sprawą obecności przedstawicieli z Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich w Pile z Wielkopolskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, będzie można uzyskać informacje o dotacjach, pożyczkach i innych formach pozyskiwania środków z funduszy europejskich. Ostatni wymienieni opowiedzą także o zbliżającym się, bezpłatnym spotkaniu informacyjnym pt.: „Rozpoczęcie działalności gospodarczej - skąd brać środki” (05.06.2019 r.), a także o bezpłatnym szkoleniu pt.: „Własna firma - przygotowanie wniosku i biznesplanu” (07.06.2019 r.). Serdecznie zapraszamy.


To może Cię także zainteresować:
Majówka z rodziną w Stróżewicach
Majowe pokazy i edukacja
Powiatowy Dzień Strażaka w Chodzieży

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

red. | źródło: powiat-chodzieski.pl | foto: powiat-chodzieski.pl

Komentarze